Slovensko - malá veľká krajina
Nikde inde nenájdete to, čo na Slovensku. Slovenský kras, najrozsiahlejšie krasové územie v strednej Európe, kde sa nachádza až 1 110 jaskýň. Štrnásť jaskýň je sprístupnených verejnosti.Spišský hrad, najrozsiahlejší stredoveký hradný komplex v strednej Európe s rozlohou až 40 000 m2, ktorý je súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Najmenšie veľhory sveta, Vysoké Tatry.
Ďalej Vám Slovensko ponúka veľa krásnych historických miest a v rámci nich možnosť vidieť až 12 000 kultúrnych pamiatok. Slovensko napriek neveľkej rozlohe koncentruje na svojej ploche obrovské množstvo prírodných krás – viac ako 1 000 chránených území, na ktorých nájdete 9 národných parkov.
Pozývame Vás spoznať „Malú Veľkú Krajinu“ – SLOVENSKO (malú rozlohou, veľkú srdcom).
Slovenský raj Vás určite nadchne svojou nádhernou prírodou, možnosťami turistiky, výstupov na rôzne kaňony, rebríky, vodopády, atď. Národný park Slovenský raj (SRNAP) je od r. 1994 zaradený do európskej siete EECONET a v národnej sieti NECONET je vedený ako biocentrum nadregionálneho významu GNÚSES; je jediný kandidát siete najlepšie manažovaných chránených území Európy PAN – Parks zo Slovenska (jeden z dvoch NP zo Strednej Európy a zo 6 NP Európy vybraných spomedzi 30 európskych NP).
Naša „Malá Veľká Krajina“ Vám toho vie ponúknuť naozaj mnoho ale to stále nie je všetko. Medzi ďalšie NAJ na Slovensku patrí:
- Najvýchodnejšie ležiaca gotická katedrála západného typu / Dóm sv. Alžbety, Košice, 14. storočie /
- Najväčší drevený oltár na svete / Kostol sv. Jakuba, Levoča, 16. storočie /
- Geografický stred Európy / Kostol sv. Jána Krstiteľa, Kremnické Bane /
- Najrozsiahlejší hradný komplex Európy / Spišský hrad, Spišská Kapitula /
- Jediný studený artézsky prameň v Európe / Herliansky gejzír, okolie mesta Košice /
- Najvyšší vrch Karpát / Gerlachovský štít, Vysoké Tatry, výška 2 655 m n. m. /
- Jedna z najväčších drevených stavieb v Strednej Európy / Drevený artikulárny evanjelický kostol, Svätý Kríž /
- Jeden z najstarších nepretržite vyrábajúcich podnikov na svete / Kremnická mincovňa, Kremnica, rok založenia 1 328 /
- Najstarší verejný park v strednej Európe / Sad Janka Kráľa, Bratislava, rok založenia 70. roky 18. storočia /
- Jedno z najpočetnejších zoskupení ľudových stavieb v strednej Európe / 74 drevených zrubových domov, Podbiel, 19. a 20. storočie /
- Jedna z najznámejších paleontologických lokalít v Európe / Važecká jaskyňa /
Košice - metropola východu
KOŠICE – metropola východného Slovenska, druhé najväčšie mesto Slovenskej republiky leží v údolí rieky Hornád v Košickej kotline, obklopené výbežkami pohoria Čierna Hora na severe a Volovskými vrchmi na západe.
7. mája 1369 dostali Košice svoju erbovú listinu ako prvé mesto v Európe. Košičania si považujú za česť prispieť svojím dielom k oslavám výročia. Máj sa stal mesiacom pre prezentáciu najvýznamnejších udalostí v živote podnikov, inštitúcií, spoločností.
Mesto sa vyznačuje bohatou a slávnou minulosťou, ktorá zanechala drahocenné skvosty pre dnešok v podobe unikátnych architektonických stavieb. Historické centrum, ktoré je najväčšou mestskou pamiatkovou rezerváciou svojho druhu na Slovensku, sa po rozsiahlej rekonštrukcii v obnovených šatách stáva právom pýchou nielen všetkých Košičanov, ale aj celého Slovenska. Oddychové zóny v parku pri Immacualte a v parku pri „spievajúcej“ fontáne sú obľúbeným miestom tak domácich obyvateľov, ako aj návštevníkov mesta. Práve posledne menovaný parčík sa môže pýšiť zaujímavým unikátom.
Spievajúca fontána a Zvonkohra sú jeho jedinečnými atrakciami. Fontána je schopná reagovať synchrónne na vlastnú hudbu, na zvonkohru i na živú hudbu prenášanú z blízkeho divadla, čo nielen spríjemní posedenie v parčíku, ale vhodne dopĺňa prechádzky okolo Urbanovej veže, Dómu sv. Alžbety s kaplnkou sv. Michala a na uliciach v Zlatom kríži centra.
Košice sú vraj najkrajším mestom na Slovensku. Príďte a presvedčte sa sami!
Košice sa vyznačujú zaujímavým kultúrno-spoločenským a športovým životom. Medzi najznámejšie podujatia patria Košická hudobná jar, promenádne koncerty v rámci Košického kultúrneho leta, Festival sakrálneho umenia, Medzinárodné preteky vo vodnom lyžovaní, Medzinárodný maratón mieru, vínne slávnosti a ďalšie.
Okrem spomínaných podujatí poskytujú možnosti na kultúrne vyžitie aj štyri divadelné scény, múzeá, galérie, kiná a kultúrno-spoločenské centrá po celý rok. Medzi najvýznamnejšie patria nesporne oslavy Dňa mesta Košice, ktoré už majú svoju tradíciu a získali si ohlas i za hranicami Slovenska.
V závere roka zasa veľkolepá výzdoba mesta v rámci Košických vianoc (spolu s vianočným trhom na Hlavnej ulici a takmer tri týždne trvajúcimi sprievodnými kultúrnymi programami, ktoré navodia fantastickú vianočnú atmosféru) sa stáva pomaly legendou.
Bohatý kultúrno-spoločenský a športový život, ako aj známa pohostinnosť, náboženská a národnostná tolerancia Košičanov nachádzajú odozvu u všetkých návštevníkov. Mesto sa stáva obľúbeným miestom stretnutia a návštev diplomatov, štátnikov a mnohých významných osobností, mená ktorých sú zvečnené na historickej dlažbe.
HISTORICKÉ PAMIATKY MESTA KOŠICE
Historické jadro Košíc tvorí najväčšiu pamiatkovú rezerváciu na Slovensku. Umelecky a historicky najhodnotnejšie objekty sa nachádzajú okolo pôvodného stredovekého námestia – dnešnej Hlavnej ulice.
01. Dóm sv. Alžbety :: 02. Kaplnka sv. Michala :: 03. Urbanova veža :: 04. Štátne divadlo :: 05. Levočský dom :: 06. Andrášiho palác :: 07. Súsošie Immaculata- „morový stĺp“ :: 08. Župný dom :: 09. Stará radnica :: 10. Žobrákov dom :: 11. Biskupský palác :: 12. Jakabov palác :: 13. Hotel Európa :: 14. Hadík – Barkócziho palác :: 15. Pongrácovsko – Forgácovský palác :: 16. Csáky – Dezofiho palác :: 17. Kráľovský dom :: 18. Miklušova väznica :: 19. Kapitánsky palác :: 20. Knižnica Jána Bocatia :: 21. Východoslovenské múzeum :: 22. Dolná brána :: 23. Kostol dominikánov :: 24. Kostol sestričiek uršuliniek :: 25. Seminárny, predtým Františkánsky kostol :: 26. Kalvínsky kostol :: 27. Špitálsky kostol sv. Ducha :: 28. Evanjelický kostol :: 29. Premonštrátny, predtým Jezuitský kostol :: 30. Gréckokatolícky kostol narodenia Panny Márie :: 31. Synagóga na Zvonárskej ulici :: 32. Synagóga na Puškinovej ulici :: 33. Gymnázium na Kováčskej ulici :: 34. Budova vojenského veliteľstva :: 35. Budova železničného riaditeľstva :: 36. Hotel Schalkáz :: 37. Pamätník Medzinárodného maratónu mieru :: 38. Pamätník neznámeho protifašistického bojovníka :: 39. Pamätník vojakov Sovietskej armády.